Ημερίδα με θέμα Διδακτική των Μαθηματικών, σχολικές αναγκαιότητες και πανεπιστημιακές δυνατότητες

Υλοποιήθηκε, με μεγάλη επιτυχία, η ημερίδα για τη διδακτική των μαθηματικών, που διοργανώθηκε από το Τμήμα Μαθηματικών Α.Π.Θ. σε συνεργασία με το Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και υλοποιήθηκε στο Τμήμα Μαθηματικών ΑΠΘ (αίθ. Δ3, 1ου ορόφου της Σχολής Θετικών Επιστημών), τη Δευτέρα, 19-5-2014, ώρα 5:30 μμ. Την ημερίδα παρακολούθησαν πάνω από 220 άτομα, εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας και της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών του Α.Π.Θ.

Την εκδήλωση προλόγισαν ο Πρόεδρος του Τμήματος Μαθηματικών κ. Νικόλαος Καραμπετάκης και ο Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών κ. Σπύρος Παυλίδης.