Ενημέρωση για τη διεξαγωγή της «Βραδιάς του Ερευνητή 2018»

Το ΕΚΕΤΑ, από το 2006, συντονίζει το ευρωπαϊκό έργο «Βραδιά του Ερευνητή», μία πρωτοβουλία της Ε.Ε. που στοχεύει στην ανάδειξη του επαγγέλματος του ερευνητή και της σημασίας που έχει η έρευνα στην πρόοδο της κοινωνίας. Για το λόγο αυτό, κάθε χρόνο, την τελευταία Παρασκευή του Σεπτεμβρίου, διοργανώνονται παράλληλες εκδηλώσεις σε 300 ευρωπαϊκές πόλεις oι οποίες, μεταξύ άλλων, περιλαμβάνουν εκθέσεις τεχνολογιών και ερευνητικών αποτελεσμάτων, διαδραστικά πειράματα, παιχνίδια ερευνητικής φύσης, επιστημονικά και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Σπουδές στο UMass Boston Incoming Exchange Information 2019

Στο πλαίσιο της υφιστάμενης Συμφωνίας Επιστημονικής Συνεργασίας του ΑΠΘ με το University of Massachusetts Boston των ΗΠΑ, περιήλθε στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων η συνημμένη ηλεκτρονική αλληλογραφία για τυχόν ενδιαφερομένους για σπουδές στο UMass Boston, προπυχιακών ή μεταπτυχιακών φοιτητών του ΑΠΘ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΔΙΑΤΜΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ του ΚΔΞΓ α.έ. 2018-2019

Σας επισυνάπτουμε τις ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ για την πραγματοποίηση των Διατμηματικών μαθημάτων που διοργανώνει το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών του ΑΠΘ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019:
α) «Συγγραφή ακαδημαϊκών εργασιών στη γερμανική γλώσσα» -Academic Writing in the German language,
β) Γερμανικά Α1 και
γ) «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια» -Preparation in the French language for participating in ERASMUS+ Programmes.

Θέματα τύπου Α και Βαθμολογία: Αλγεβρικές Δομές ΙΙ, Σεπτέμβριος 2018

Γενικές Πληροφορίες για όσους εξετάστηκαν σε θέματα τύπου Α:
Τα θέματα ήταν πανομοιότυπα με τα θέματα τύπου Β.
Διορθώθηκαν 72 γραπτά τύπου Α, από τα οποία βαθμό μεγαλύτερο ή ίσο του 5 έλαβαν μόλις 22, δηλ. ποσοστό 30%.
15 γραπτά (δηλ. το 20% του συνόλου)  βαθμολογήθηκαν με  0 ή 1.
Στους επιτυχόντες, ο μέσος όρος ήταν 5.7.
Στο αρχείο  grades_september_2018_a.pdf θα δείτε τις βαθμολογίες με το ΑΕΜ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Ι - ΤΜΗΜΑ Α (ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2018)

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του μαθήματος Κλασική Διαφορική Γεωμετρία Ι - Τμήμα Α της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου 2018. Για να τα δείτε πατήστε εδώ

Αποτελέσματα εξετάσεων για την εισαγωγή στο ΠΜΣ του Τμήματος

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων του ΠΜΣ που πραγματοποιήθηκαν στις 3-9-2018 είναι ανά ειδίκευση :
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

1 ΜΑΥΡΙΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 3,83
2 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΗΛΙΔΗΣ 3,27

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ & ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΣΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ από 24/9 έως και 1/10/2018 των εισαγομένων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία των ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ-ΑΛΛΟΓΕΝΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ ΕΚΤΟΣ Ε.Ε. ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΡΑΤΩΝ- ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε., Ακαδ. Ετους 2018-2019

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με τις κατηγορίες των

α) Αλλοδαπών – Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων χωρών εκτός Ε.Ε. και
β) Αλλοδαπών-Αλλογενών, αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών μελών της Ε.Ε., (συμπεριλαμβανομένων των επιτυχόντων αποφοίτων Λυκείων της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίοι είχαν συμμετοχή στις παγκύπριες εξετάσεις και κατέχουν βεβαίωση πρόσβασης του τρέχοντος έτους -2018)

Σεμινάριο Βασικής Υποστήριξης της Ζωής από Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογόνησης (ERC BLS/AED Provider Course)

Το Ελληνικό Συμβούλιο Εκπαίδευσης στην Υποστήριξη της Ζωής διοργανώνει το Σάββατο 20-10-2018 και ώρες 09:00-14:00 και 14:00-20:00,σεμινάριο Βασικής Υποστήριξης της Ζωής Αναζωογόνησης και χρήσης Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (BLS). Το σεμινάριο απευθύνεται τόσο στους φοιτητές όλων των σχολών και τμημάτων, αλλά και σε κάθε μέλος της Πανεπιστημιακής κοινότητας που επιθυμεί να εκπαιδευτεί στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης ακολουθεί τα πρότυπα του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης - European Resuscitation Council και μετά την επιτυχή παρακολούθηση του σεμιναρίου θα χορηγηθεί πιστοποιητικό διεθνώς αναγνωρισμένο.

Για περισσότερες πληροφορίες στο e-mail: infocprthessaloniki@gmail.com

Online αίτησης: https://goo.gl/forms/hp4q2pC4derxfhMx1

Έναρξη και λήξη χειμερινού εξαμήνου - Εξεταστική περίοδος χειμερινού εξαμ. 2018-2019

ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Α.Π.Θ.