Έναρξη και λήξη χειμερινού εξαμήνου - Εξεταστική περίοδος χειμερινού εξαμ. 2018-2019

ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Α.Π.Θ.
ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2018-2019:

Έναρξη χειμ. εξαμ.: 1/10/2018
Λήξη χειμ. εξαμ.: 11/01/2019
Ηλεκτρονικές Δηλώσεις μαθημάτων χειμ. εξαμ.: 1 - 31/10/2018
Εξεταστική περίοδος χειμ. εξαμ.: 14/01/2019 έως 1/02/2019
Κενή εβδομάδα: 4 - 8/2/2019
Από τη Γραμματεία

Εγγραφή Επιτυχόντων Πανελλαδικών Εξετάσεων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το ακαδ. έτος 2018-2019

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι η εγγραφή των επιτυχόντων των Πανελλαδικών Εξετάσεων έτους 2018 στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιείται από Δευτέρα 10 έως και Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018, υποχρεωτικά με το σύστημα της ηλεκτρονικής εγγραφής στη διεύθυνση https://eregister.it.minedu.gov.gr, εισάγοντας τον ίδιο κωδικό πρόσβασης (password) που χρησιμοποιήσατε για την εισαγωγή σας στην ηλεκτρονική εφαρμογή του Μηχανογραφικού Δελτίου.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΕΡΙΟΔΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2018 για το μάθημα «Συμβολικές Γλώσσες Προγραμματισμού»

Οι εξετάσεις περιόδου Σεπτεμβρίου 2018 στο μάθημα «Συμβολικές Γλώσσες Προγραμματισμού», θα πραγματοποιηθούν στο Εργαστήριο Η/Υ την

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018, ώρα 11:30 – 14:00.

Οι φοιτητές μετέχουν στις εξετάσεις του Εργαστηρίου με το Βιβλιάριο Σπουδών.
Στις εξετάσεις μετέχουν οι φοιτητές που έχουν παρακολουθήσει το Εργαστήριο και δεν έχουν κοπεί από απουσίες.

Οι διδάσκοντες

Ν. Καραμπετάκης Π. Πορφυριάδης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ "ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ Η/Υ"

Οι φοιτητές που βρίσκονται στο Γ' ή μεγαλύτερο εξάμηνο και δεν έχουν
παρακολουθήσει το μάθημα "Εισαγωγή στο Προγραμματισμό Η/Υ" ή έχουν
κοπεί από απουσίες στο εργαστήριο, καλούνται να στείλουν mail στους κ.
Π. Πορφυριάδη (ppi@math.auth.gr) και Γ. Ραχώνη (grahonis@math.auth.gr)
αναφέροντας

1) το ονοματεπώνυμό τους,
2) το ΑΕΜ τους, και
2) το εξάμηνο σπουδών που βρίσκονται

Eθελοντές φοιτητές/φοιτήτριες για Κοινωνικό Κέντρο παροχής ενισχυτικής διδασκαλίας του Δήμου Θεσσαλονίκης

Παρακαλούμε βρείτε συνημμένη τη σχετική ανακοίνωση.

Πληροφορίες στο τηλέφωνο 2310-848734 - κ. Δημοσθένης Ευαγγελίου (ώρες 14:00 έως 21:00) d.evageliou@thessaloniki.gr

Από τη Γραμματεία

Ανακοίνωση για εθελοντές φοιτητές/φοιτήτριες για παροχή ενισχυτικής διδασκαλίας στον Δήμο Θεσσαλονίκης

Η συνημμένη ανακοίνωση αφορά πρόσκληση για εθελοντές φοιτητές/φοιτήτριες για παροχή ενισχυτικής διδασκαλίας στο Κοινωνικό Πνευματικό Κέντρο "Πορτοκαλιάν" του Δήμου Θεσσαλονίκης.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 10.00 π.μ, στη αίθουσα Μ2 ο φοιτητής του Μεταπτυχιακού Προγράμματος του Τμήματος στην Ειδίκευση «Θεωρητικά Μαθηματικά» κ. Χριστόφορος Σπάρταλης, θα παρουσιάσει τη Διπλωματική του Εργασία με θέμα «Κάτω όρια για τους αριθμούς Betti μονωνυμικών ιδεωδών».

Η επιβλέπουσα
Χ. Χαραλάμπους, καθηγήτρια

ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ

Την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 11:15 θα δοθεί ομιλία στο πλαίσιο του Σεμιναρίου Γεωμετρίας.
Ομιλητής: Μιχαήλ Μάρκελλος
Τίτλος: Διαρμονικά διανυσματικά πεδία πάνω σε πολλαπλότητες Riemann
Η ομιλία θα είναι διαδικτυακή. Θα μεταδοθεί στην αίθουσα Μ2 του 3ου ορόφου του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών και στον ιστότοπο http://www.math.auth.gr/el/node/2849.
Παρακαλείσθε να την παρακολουθήσετε.

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ "ΘΕΩΡΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ Ι" - εξεταστικής Ιουνίου 2018

Συνημμένα θα βρείτε τις εκφωνήσεις και τις λύσεις των θεμάτων για την εξέταση του μαθήματος "ΘΕΩΡΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ Ι" της εξεταστικής του Ιουνίου 2018.
Από τους διδάσκοντες

ΟΜΙΛΙΑ ΣΤΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ

Την Παρασκευή 31 Αυγούστου 2018 και ώρα 12:00 θα δοθεί ομιλία στο πλαίσιο του Σεμιναρίου Γεωμετρίας.
Ομιλητής: Ιωάννης Χρυσικός
Τίτλος: Μια νέα προσέγγιση στη θεωρία των γενικευμένων τελεστών Dirac και Κilling spinors με στρέψη
Η ομιλία θα δοθεί στην αίθουσα Μ2 του 3ου ορόφου του κτιρίου της Σχολής Θετικών Επιστημών.
Παρακαλείσθε να παρευρεθείτε.
Η ομιλία θα αναμεταδοθεί στο link http://www.math.auth.gr/el/events/seminars.

Σελίδες

Εγγραφή στο Τμήμα Μαθηματικών RSS