Εκδηλώσεις

Θερινή Συνάντηση Ανάλυσης 2019

Πέμπτη, 27 Ιούνιος, 2019

Στις 27 Ιουνίου 2019, στην αίθουσα Μ2, διοργανώνεται η Θερινή Συνάντηση Ανάλυσης. Για το πρόγραμμα, δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο.

Σεμινάριο Μαθηματικής Ανάλυσης - Ομιλία Καθ. Μιχάλη Κολουντζάκη

Σάββατο, 18 Μάιος, 2019

Στα πλαίσια του σεμιναρίου του τομέα Μαθηματικής Ανάλυσης θα δοθεί μια ομιλία από τον Καθηγητή του τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης, Μιχάλη Κολουντζάκη, την

Τρίτη 21 Μαΐου, 11-12πμ, Αίθουσα Μ2

Ο τίτλος της ομλίας είναι

"Tilings κατά μεταφορές και βάσεις εκθετικών (βάσεις Fourier)"

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ - 13o Συνέδριο των Πρυτάνεων του Δικτύου BSUN

Τρίτη, 19 Ιούνιος, 2018

Την Τρίτη 19 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί το 13th Conference of Rectors from the Black Sea Region (κλειστή συνεδρία).

Οι παραπάνω εκδηλώσεις εντάσσονται στην ανάληψη της Προεδρίας του BSUN (Black Sea Universities Network) από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης το 2018 και στον εορτασμό 20 χρόνων από την ίδρυσή του.

Θα υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης σε live-streaming από το δικτυακό τόπο: http://bsun2018.auth.gr/en/congress/live-streaming

Ημερίδα στη μνήμη του Χρήστου Καρυοφύλλη

Δευτέρα, 4 Ιούνιος, 2018

Ημερίδα στη μνήμη του Χρήστου Καρυοφύλλη
4 Ιουνίου 2018
Τμήμα Μαθηματικών, Α.Π.Θ.
Αίθουσα Μ2, 3ος όροφος, Ώρα : 10:30 π.μ

Πρόσκληση σε διάλεξη της Ειδίκευσης του ΠΜΣ Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου

Τετάρτη, 10 Ιούνιος, 2015

Την Τετάρτη 10/6/2015, στην αίθουσα Μ2 (3ος όροφος ΦΜΣ), θα γίνουν οι παρακάτω παρουσιάσεις στις οποίες μπορείτε να παρευρεθείτε :

10:00π.μ.  – 11:00 π.μ.
Ομιλήτρια : Παπαζήση Ευτυχία (μεταπτυχιακή φοιτήτρια – παρουσίαση διπλωματικής εργασίας)
Θέμα : Η Smith-McMillan μορφή πινάκων πραγματικών ρητών συναρτήσεων. Υπολογισμός μέσω MATLAB.

11:00 π.μ. – 12:00 μ.
Ομιλήτρια : Καραθανάση Σοφία (υποψ. διδάκτωρ)
Θέμα : On the spectral analysis of nonregular polynomial matrices with applications.

12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γεωμετρίας

Παρασκευή, 29 Μάιος, 2015

Ο Τομέας Γεωμετρίας του Τμήματος Μαθηματικών του Α.Π.Θ. οργανώνει το 12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γεωμετρίας, που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από 29 έως 31 Μαΐου 2015. Οι εγγραφές των συνέδρων γίνονται αποκλειστικά μέσω e-mail σε μια από τις διευθύνσεις

Συνέδριο Άλγεβρας