Εκδηλώσεις

Παρασκευή, 7 Σεπτέμβριος, 2018

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ - 13o Συνέδριο των Πρυτάνεων του Δικτύου BSUN

Τρίτη, 19 Ιούνιος, 2018

Την Τρίτη 19 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί το 13th Conference of Rectors from the Black Sea Region (κλειστή συνεδρία).

Οι παραπάνω εκδηλώσεις εντάσσονται στην ανάληψη της Προεδρίας του BSUN (Black Sea Universities Network) από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης το 2018 και στον εορτασμό 20 χρόνων από την ίδρυσή του.

Θα υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης σε live-streaming από το δικτυακό τόπο: http://bsun2018.auth.gr/en/congress/live-streaming

Ημερίδα στη μνήμη του Χρήστου Καρυοφύλλη

Δευτέρα, 4 Ιούνιος, 2018

Ημερίδα στη μνήμη του Χρήστου Καρυοφύλλη
4 Ιουνίου 2018
Τμήμα Μαθηματικών, Α.Π.Θ.
Αίθουσα Μ2, 3ος όροφος, Ώρα : 10:30 π.μ

Πρόσκληση σε διάλεξη της Ειδίκευσης του ΠΜΣ Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου

Τετάρτη, 10 Ιούνιος, 2015

Την Τετάρτη 10/6/2015, στην αίθουσα Μ2 (3ος όροφος ΦΜΣ), θα γίνουν οι παρακάτω παρουσιάσεις στις οποίες μπορείτε να παρευρεθείτε :

10:00π.μ.  – 11:00 π.μ.
Ομιλήτρια : Παπαζήση Ευτυχία (μεταπτυχιακή φοιτήτρια – παρουσίαση διπλωματικής εργασίας)
Θέμα : Η Smith-McMillan μορφή πινάκων πραγματικών ρητών συναρτήσεων. Υπολογισμός μέσω MATLAB.

11:00 π.μ. – 12:00 μ.
Ομιλήτρια : Καραθανάση Σοφία (υποψ. διδάκτωρ)
Θέμα : On the spectral analysis of nonregular polynomial matrices with applications.

12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γεωμετρίας

Παρασκευή, 29 Μάιος, 2015

Ο Τομέας Γεωμετρίας του Τμήματος Μαθηματικών του Α.Π.Θ. οργανώνει το 12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Γεωμετρίας, που θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη από 29 έως 31 Μαΐου 2015. Οι εγγραφές των συνέδρων γίνονται αποκλειστικά μέσω e-mail σε μια από τις διευθύνσεις

Συνέδριο Άλγεβρας

Παρασκευή, 2 Μάιος, 2014

Συνέδριο Άλγεβρας
2-3 Maίου 2014, Θεσσαλονίκης

Οι εργασίες του Συνεδρίου θα λάβουν μέρος στην αίθουσα Μ2, 3ος όροφος, Τμήμα Μαθηματικών, ΣΘΕ

Τομέας Άλγεβρας, Θεωρίας Αριθμών και Μαθηματικής Λογικής

Σχολή Θετικών Επιστημών

ΑΠΘ

Πανελλήνιο Συνέδριο Στατιστικής

Τετάρτη, 23 Απρίλιος, 2014

Το 27ο Πανελλήνιο Συνέδριο Στατιστικής, που συνδιοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί στη Θεσσαλονίκη σε χώρους των δύο Πανεπιστημίων, από 23 έως 26 Απριλίου 2014, με θέμα «ΑΝΑΛΥΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ-ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ» ("BIG DATA ANALYSIS – BUSINESS ANALYTICS").

Στατιστική στις Βιο-Επιστήμες

Τετάρτη, 18 Απρίλιος, 2012

Το Ελληνικό Στατιστικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με το Τμήμα Γεωπονίας, Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, διοργανώνουν το συνέδριο με θέμα: "Στατιστική στις Βιο-Επιστήμες".
Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του ΠΘ.

Σελίδες